Pekač kruha-težave

barca  

član od: 3.2.2004

sporočila: 9

tema odprta - 2. mar 2004 13:25 | ogledi: 3.809 | odgovori: 12

Končno sem usposobila pekač kruha, kruh je sicer dober...

Ne vem pa, kje kiksnem:((

Po zadnjem vzhajanju je štruca še vedno lepa, ko pa začne peči, se začne sesedati, stranice še nekaj časa poskušajo po svoje, potem pa jih zvije proti sredini. Poleg tega je zelo svetle barve, skorja pa zelo trda (pa čeprav je znotraj kruh in dober in mehak).

Poskusila sem peči na normalnem programu in na programu za bel kruh, pa se mi to vsakič ponovi.

Naj dodam, da sem se res držala navodil, količin in vrstnega reda, uporabila pa sem suhi kvas.

Kak namig, kaj naj še poskusim, da mi bo kruh res uspel?

Hvala vsem!

Barca

damis  

član od: 20.10.2003

sporočila: 125

2. mar 2004 14:01

Imela sem iste probleme. Ali je v masi preveč kvasa ali pa preveč tekočine. Pri meni je bil kvas - daj ga malo manj kot piše. Urška

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

2. mar 2004 14:07

Tudi meni se je to dogajalo, pa sem po nasvetih iz foruma dala samo 1 čajno žličko kvasa in kruh ni na dolgem oz. normalnem programu nikoli več upadel. Lp, Polona

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

2. mar 2004 17:19

Pred časom je bilo na forumu že precej govora o tej problematiko, s katero se nas je verjetno večina že srečala. Nasvet je bil "hitra" peka, pa kruh ostale lep. Res je, meni se je ravnokar spekel ajdov kruh z orehi, ki ima lepo obliko. Sicer pa sem imela tudi sama probleme z obliko kruha pri normalni peki, sedaj teh problemov ni več.Sedaj imam pekač Severin. Pred približno 15 let sem kupila prvi pekač (Hitachi), pa težav z obliko kruha skoraj nisem poznala. Vedno je bil lepo zaobljen; večinoma sem uporabljala svež kvas (30-35 g). Res pa sem takrat uporabljala v glavnem belo moko, z dodatki raznih semen. Velikokrat sem spekla tudi "potičko" - mlečni kruh s kandiranim sadjem, rozinami in orehi (kot kolač). Tudi ta kolač je imel lepo obliko. Sedaj pečemo polnozrnat, ržen, ajdov, koruzni .... kruh z raznimi dodatki (večinoma na hitrem programu). Seveda mora biti moka mešana, da kruh ni zbit. Kvas pa uporabim suh ali pa eno kocko svežega - Žito - 25 g. Namesto vode uprabim včasih tudi pinjemo mleko, se mi zdi, da je kruh šeboljši. A ja, še to: včasih sem pekač kar naprej odpirala in gledala, kako se testo obnaša, sedaj pa v posodo dam sestavine, kruh dam peči in ga odprem šel, ko je pečen. Razen seveda, ko je treba dodati razna semena. Igraj se in eksperimentiraj, saj vaja dela mojstra oz. mojstrico! Pozdrav Nada

barca  

član od: 3.2.2004

sporočila: 9

5. mar 2004 14:49

To, da ni ravno najlepše oblike, me ne moti toliko kot pa to, da ima zelo trdo skorjo. Kaj mi svetujete, kaj naj naredim glede tega. Med peko odprem, s čim namažem ali dam več tekočine v testo? Bojim se, da mi bo potem znotraj ostalo "pocasto", če bom dodala več tekočine, ker zdaj je znotraj dober, ravno pravi, le zunaj je trd. Se da sicer pojesti tudi skorjo, še zdaleč pa ni podobna tisti na kupljenem kruhu (OK, recimo 2 -3 dni staremu!:)) ) Uživajte in lep vikend vsem ! Barca.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. mar 2004 16:14

Recept za lep in izvrsten kruh: 400 gr bele pšenične moke tip 500 100 gr ržene moke ali moke po okusu ( koruzna, ajdova, pirina...) 330 mll tekočine ( voda, mleko, krompirjevka... ) 1 žločko soli ve en kot 1 žličko soli v drugi kot in nanjo nadrobimo kocko svežega kvasa Na moko lahko damo tudi razna semena, praženo čebulo, česen... Program za hitro pečenje. Iz 500 gr moke boš dobila cca 800 gr kruha. Da je skorja mehka ga pustim v aparatu da se precej ohladi in ga šele potem stresem iz posode. Moj kruh je po tem receptu tako visok, da z dolgim rezilom nože komaj pridem skozi. Probaj in sporoči. Vesna Milek Recko

barca  

član od: 3.2.2004

sporočila: 9

7. mar 2004 17:37

Preizkusila sem recept in kruha ni več!!! Super je uspel, tudi druga peka, nisem še sicer dodajala kakih posebnih dodatkov, le mešala različno moko ter del tekočine zamenjala za pinjenec in malo mineralne vode. Super je!! Najlepša hvala!! (zdaj sem res dobila veselje do preizkušanja in peke, saj vse z užitkom pojedo) Lep zasnežen pozdrav! Barca.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. mar 2004 21:25

Poskusi dodat spraženo čebulo. Mislim, da boš s tem tvoje zelo razvadila. Izvrsten je. Probaj in sporoči. Vse ostale količine so nespremenjene.Jaz ga moram za kazen ker je tako dober in lep vsak dan spečt. Vesna Milek Recko

barca  

član od: 3.2.2004

sporočila: 9

9. mar 2004 12:36

Ravno včeraj sem naredila takega; malo navadne moke sem zamenjala s polnozrnato, dodala praženo čebulo, na koncu pa sem dodala še v možnarju drobljena bučna, lanena ter sončnična semena. Sem pekla dvakrat - prva štruca je šla, da nisem niti vedela kdaj :))) Me je pa po drugi strani postalo malo strah (LOL)- toliko kruha, kot ga pojemo sedaj, dvomim, da smo ga sploh že kdaj. Samo jedli bi še. Pa se tolažim, da je ta kruh tako dober, da ga jemo brez dodatkov, namazov.... Lep pozdrav! Barca

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

9. mar 2004 13:23

A si videla moj kruh na sliki? Poglej ga, boš imela še večji apetit. Vesna Milek Recko

barca  

član od: 3.2.2004

sporočila: 9

9. mar 2004 14:15

Videla, zadnje čase pregledam vse, kar je povezano s kruhom in pekačem in recepti :)) Če bo šlo tako naprej, bom čez dva meseca visela na forumih "hujšajmo" Barca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti